*         narozen 16.4. 1889, ve 20:00  v Londýně
*         herec, scénárista, režisér – jeden z nejslavnějších filmových tvůrců

Charlie Chaplin patří mezi představitele zrozenců se Sluncem ve znamení Berana. Slunce vstupuje do znamení Berana v moment jarní rovnodennosti, kdy se na ekliptice dostane na průsečík s rovinou rovníku. Jedná se o první znamení zvěrokruhu a zrozenci se Sluncem v tomto znamení jsou označováni za průkopníky. Jakožto ohnivé znamení přináší rychlost, dynamiku a aktivitu. Berani jsou ambiciózní a rádi vítězí. Mají hodně síly a díky tomu jdou co nejkratší cestou za svými cíly. Milují výzvy a nenechají se jen tak zastrašit. Neradi čekají, nejsou příliš trpěliví. Jejich rychlost v sobě skrývá riziko zbrklosti.

Chaplinův život byl nabitý a zvládl toho neuvěřitelně mnoho, za což vděčí především Slunci a též Merkuru v Beranu. Natočil téměř sto filmů a zásadním způsobem posunul vpřed světovou kinematografii. Berani jsou nesmírně odvážní a neznají malé cíle. Herectví se začal věnovat již v osmi letech, kdy vystupoval v kabaretech a později též v cirkusu.

Beranům často ztrpčuje život malá trpělivost, nicméně Chaplinův Ascendent ve Štíru mu přinesl notnou dávku houževnatosti a upevnil jeho charakter. Takovýto Ascendent přináší silnější vůli a schopnost jít pod povrch věcí, věnovat se jim důkladně a do hloubky. Přímo na Ascendentu se nachází Luna, planeta emocí. Chaplin byl člověk nesmírně vnímavý s bohatým vnitřním světem. Vše dokázal prožívat na niterné úrovni a i díky aspektaci je vidět, že jeho prožitek rozhodně nebyl poklidný. Málokdo měl ovšem šanci to zjistit. Štíří energie nedovoluje své nitro odhalit. Chaplin tedy nenechal mnoho lidí nahlédnout do toho, co vnímá a cítí, byl opatrný.

Ascendent je harmonicky ozářený Jupiterem, který mu přináší nejenom příjemné vystupování, ale v jeho životě vyzdvihuje důležitost vyšších ideálů. Ke svému okolí byl ale určitě obětavý a rád pomáhal. Trápil ho vývoj světa, soucítil s trpícími. Byl odpůrce válek a svým pojetím filmu Diktátor rozzuřil Hitlera.

Do lidí kolem sebe uměl vidět a dokázal je správně odhadnout. Je zde riziko náladovosti. Náhlé emoční výkyvy nedával příliš najevo, odrazily se však v jeho tvorbě. Luna na Ascendentu je často v horoskopech lidí, kteří stráví život v obklopení lidmi. Taktéž měl silný vztah k dětem, což jsme mohli vidět v jeho filmu Kid (Dítě). Sám byl několikanásobným otcem.

Jeho život nebyl určitě vždy procházkou růžovým sadem. Tolik bouřlivosti a zásadních životních změn je na jednoho člověka příliš, což nám ukazuje Uran v opozici na Slunce a Merkura. Ten ovšem poukazuje i na další palčivé téma jeho života. Uran je zde vládcem oblasti domova a Chaplin tak nemohl najít stabilní místo, kde by „zapustil kořeny“. Navíc Luna na Ascendentu vládne 9. domu. Tento dům mj. reprezentuje zahraničí, které se tímto stalo zásadním životním tématem. V jeho životě se tyto konstelace projevily tak, že svůj život strávil v mnoha různých zemích.

Schopnost dotahovat své plány do zdárného konce ukazuje Venuše v konjunkci s Martem v Býku. Beran je základní impuls, Býk tomuto impulsu dodává formu a zpracovává ho. Proto je pro Berana výhodné mít obsazení znamení Býka, aby dokázal vydržet až do cílové rovinky. Horoskop tedy jednoznačně ukazuje na tvrdohlavost, která mohla přerůstat běžnou úroveň.

Chaplin byl workholik, prací naplno žil. Slunce se nachází v 6. astrologickém domě, takže do své pracovní náplně věnoval většinu svojí životní energie a věnoval se své tvorbě s plným nasazením. Navíc Slunce je vládcem desátého domu kariéry, které se nalézá v hereckém znamení Lva. To vypovídá o tom, že vše co dělal bylo s vědomím toho, jaký to bude mít přínos pro jeho úspěch. A to se skutečně povedlo, jeho tvorba posunula svět filmu, za což dostal i Oscara za celoživotní dílo, nejvyšší filmové ocenění.

V horoskopu nalézáme i jednoznačné konstelace, které mu přinesly i charisma. Jednak je to již popisovaný Ascendent, který mu přináší rozměr záhadnosti, jednak musíme ještě jednou zmínit propojení energií Venuše a Marta v Býku. Jedná se totiž o učebnicovou konstelaci ukazující na sexappeal. Navíc se nachází v domě partnerství, takže si Chaplin rozhodně nemohl stěžovat na nezájem opačného pohlaví. Za svůj život vystřídal hned několik partnerek.

Tento horoskop je dobře namíchaný mix prvků, který Chaplin dokázal naplno využít. Přestože žil v době již více vzdálené od současnosti, jeho tvorba k nám stále promlouvá. Odvaha, síla, pevná vůle a silné emoce ve správném poměru jsou klíčem k pochopení člověka, který dokázal posunul hranice filmu novým směrem.

Napsáno pro Meduňku