*    narozena 1. 6. 1926, v 9:30 v Los Angeles v Kalifornii
*    americká herečka a sexuální ikona

Mezi nejkrásnější a nejznámější zástupce lidí se Sluncem v Blíženců patří zcela jistě Marylin Monroe. Symbolem znamení Blíženců jsou Castor a Pollux – dvojčata, která pochází z řecké mytologie. Jejich otcem byl sám Zeus a mezi bratry byl zásadní rozdíl – jeden byl smrtelný a druhý nesmrtelný. Nesmrtelný Pollux přišel po smrti bratra na Olymp a přemluvil Dia, aby mohl trávit každý druhý den s bratrem v podsvětí. Zeus je nakonec oba proměnil ve dvě hvězdy, aby spolu navěky obývali nebeskou klenbu. Z jejich příběhu vyplývá podstata charakteristiky znamení, které je o potřebě blízkosti, ale i o rozpolcenosti, která je u blíženeckých zrozenců typická. Mezi další klíčové pojmy tohoto znamení patří komunikace, přátelskost, intelektuální přístup, zvídavost či povrchnost.

Blíženecké energie život Marylin zcela jistě hodně formovaly. Její život byl rychlý a plný kontaktů, jak je u Blíženců zvykem. Věnují se velkému množství témat, ale nejsou pozorní a často jim chybí trpělivost. Jak ovšem čtenáři této rubriky vědí, naturel člověka není jenom o pozici Slunce ve znamení. Horoskop Marylin Monroe je plný zajímavých informací! 

Důležitý je Ascendent, navíc pokud vychází ve znamení Lva, je to vždy velice výrazný prvek. Lev je nejsebevědomější znamení zvěrokruhu, přináší Marylin do života tvořivost a hravost. Je to značně autoritativní prvek a lidé s takovým Ascendent se cítí dobře v řídících pozicích a ve středu pozornosti. Zájem druhých je těší, rádi poslouchají lichotky.

Taková kombinace Slunce a Ascendentu vytváří silný osobitý základ, který spolu s dalšími prvky přináší výrazné charisma. Venuše v Beranu k tomu dodává vášnivost a vzrušivost, je to koketní konstelace. Navíc v harmonické vazbě na Neptuna (vládce milostného 8. domu) a na dobroděje Jupitera nemůže být astrologicky pochyb o jejím sexappealu. 

Život Marilyn Monroe určitě ale nebyl nijak jednoduchý, horoskop obsahuje i náročné konstelace. Klíčová je t-kvadratura mezi Neptunem v 1. domě („Já“), Saturnem ve 4. domě (domov, rodina) a Lunou s Jupiterem v 7. domě (vztahy, partneři). Tato t-kvadratura zasahuje nejsilnější části horoskopu, tzv. rohové domy a zasahuje tak jedny z nejdůležitějších témat v horoskopu. 

Poškozený škůdce Saturn v domu rodiny souvisí s jejím dětstvím. Marylin nikdy nepoznala svého otce a matka měla psychické poruchy, takže vyrůstala mezi pěstouny, příbuznými i v sirotčinci. Domov byl pro Marylin velice bolestivým tématem. Zajímavá je i Luna, která v horoskopech často ukazuje na naši matku a zde je opravdu v silně napěťových vazbách zapojená do oné t-kvadratury. Proto k matce nenašla cestu a nikdy se s ní v dospělosti nestýkala. Vládce 4. domu Pluto je sice trochu „utopený“ ve 12. domě, ale je znamenitě ozářený a v blízkosti stálice Sírius. I proto matku na dálku podporovala, hradila jí veškeré zdravotní výdaje a pobyty v ústavech. Nicméně je z těchto konstelací vidět, že vytvoření funkčního domova pro ní bylo v životě důležité. 

O to náročnější pro ní muselo být, že má v horoskopu skrze t-kvadraturu cestu ke spokojeným vztahům značně spletitou. Luna ve Vodnáři sama o sobě ukazuje na citovou nestabilitu, navíc když je v napěťových vazbách na dva škůdce. Marylin byla dále velice provokativní a svobodomyslná, ráda vzbuzovala pozornost narušováním tehdejších myšlenkových stereotypů.

Vztahy jsou díky Descendentu ve Vodnáři založeny na volnější bázi, nechtěla se nechat napevno připoutat. Jupiter v 7. domě ukazuje na velké množství partnerů, kteří prošli jejím životem (včetně J. F. Kennedyho), navíc je zde propojení domu vztahů s domem milenců, kteří její partnerský život narušovali. Zkušenosti, které zažila ve vztahu, byly často velice tvrdé, nicméně často za to mohl její vlastní nerealistický přístup.
Může za to poškozený Neptun v prvním domě, který má v celém horoskopu ústřední roli. Marylin sice byla image „naivní blondýny“ nepříjemná, nicméně sama nestála příliš nohama na zemi. Měla tendenci uzavírat se do svých vnitřních světů a neměla blízko k praktickým záležitostem. Poškozený Neptun navíc přináší i deprese a závislosti, přičemž obojí se v průběhu života postupně projevilo. Závislosti na uklidňujících prostředcích neunikla ani při druhém těhotenství.

Děti byly další velice smutnou kapitolou v životě Marylin. Několikrát otěhotněla, ale vždy potratila. Vládce 5. domu dětí Jupiter je součástí t-kvadratury a v takovém případě mívají ženy skutečně často problémy s početím či těhotenstvím. Na vině byly taktéž zdravotní problémy. Endometrióza (výskyt děložní sliznice mimo dutinu dělohy) je v horoskopu vidět v Saturnu ve Štíru, kde za podobných konstelací často způsobuje gynekologické problémy.

O co složitější byl její soukromý život, o to více na sebe upoutávala pozornost jako provokativní a smyslná herečka. Její hvězda zářila jasně a to v horoskopu ukazuje primárně nejvýše postavená již zmíněná planeta – „malé štěstí“, Venuše. Je to navíc vládce domu kariéry, takže její sexappeal byl skutečnou hybnou silou její profesního úspěchu. Dále připomeňme že Venuši podporuje „velké štěstí“ Jupiter. Jupiter jako vládce domu milenců prozrazuje, že milenecké vztahy byly v jejích úspěších důležité. Navíc konjunkce Media Coeli se stálicí Hamal prozrazuje využívání ženských zbraní při dosahování svých vlastních zájmů.

V jejím horoskopu je velice mnoho prvků, o kterých by se dalo dlouze povídat. Zmiňme ještě velký vodní trigon – mezi Plutem, Martem a Saturnem. Ukazuje na silnou vnímavost a citlivost, která jí umožňovala vžít se do svých rolí a čerpat inspiraci. Navíc Ascendent ve Lvu přináší touhu předvést se před ostatními a Lví energie v horoskopu často souvisí s hereckými dispozicemi. Horoskop vykazuje i silnou pracovitost, za svou kariéru natočila 29 filmů.

Smrt Marylin Monroe je zahalená tajemstvím a záhadami, přesně tak jak to má v popisu práce vládce jejího domu smrti Neptun. Horoskop vyvolává otázky ohledně toho, zda je vysvětlení jejího úmrtí sebevraždou uspokojivé. Tato otázka zůstane asi navždy nedostatečně objasněna. Nicméně co je zřejmé je to, že máme co do činění s výjimečným horoskopem zářivé osobnosti, jejíž jméno nebude nikdy zapomenuto.

Napsáno pro Meduňku.