Rozhovor pro týdeník Spirit nejenom o studiu astrologie 🙂

Čtenář Pavel S. píše: „Zajímám se o astrologii. Myslíte, že se ji lze dobře naučit bez toho, že bych absolvoval nějaký kurz? Vzhledem k práci, kterou vykonávám, bych nemohl na kurz docházet, a upřímně – peněz také není nazbyt…“

Co o tom soudí pražský astrolog, který se též zabývá tarotem, karmickými souvislostmi a alternativními léčebnými postupy, Vít Kuntoš?
 
Jak  jste se k astrologii dostal a kde jste čerpal informace?
  
Protože jsem byl už v dětství velice zvídavý, brzy mě mé otázky dovedly k ezoterice a duchovním tématům. Na astrologii jsem tak často narážel v různých souvislostech a vždy jsem věděl, že má můj respekt a že dříve nebo později se jí budu více věnovat. Když jsem se poté začal o astrologii více zajímat, brzy jsem pochopil, že nejlepší cestou bude navštívit kurz zkušených astrologů. Tak jsem v době vysokoškolských studií naplno propadl učení astrologie a postupně zjistil, že je astrologie stěžejní částí mého života. Chodil jsem na kurzy, semináře, studoval příslušnou literaturu a sledoval informace z různých zdrojů na internetu, zejména na zahraničních stránkách. Nicméně nejcennějším zdrojem poznání astrologie bylo určitě studium horoskopů druhých. Když člověk zvedne zrak od učebnic a poznámek ke skutečnému člověku, může vidět energie konstelací projevené v různých podobách v reálném světě. Každý astrolog touto cestou získává nejdůležitější zkušenosti a stále se učí.
 
Pokud je člověk samouk (nemá čas nebo peníze na to, aby absolvoval kurz) – na čem obvykle ztroskotal, co se (jaké informace) špatně shánělo?
 

Pokud se člověk začne zajímat o astrologii a pokusí se do ní více proniknout, narazí hned na několik překážek. První potíží je celková kvalita dostupné literatury. Knih o astrologii sice existuje opravdu mnoho, ale pouze minimum z nich může pomoci serióznímu zájemci s pochopením výkladu horoskopu. Dále se musí zájemce vypořádat s tím, že v knihách nenajde příliš praktické práce s horoskopy a konkrétní ukázky toho, jak systematicky postupovat. Navíc astrologie je disciplína relativně košatá a laik se snadno může ztratit v záplavě pojmů i různých nepřesností. Sečteno podtrženo je opravdu složité naučit se astrologii sám. Je to možné, obzvláště se znalostí cizího jazyka, ale taková cesta může mnohé odradit. Na naše kurzy chodí hodně lidí, kteří se z těchto důvodů nejsou schopní posunout výrazněji vpřed. Protože mi přijde opravdu velká škoda, že je astrologie natolik špatně dostupná, sepsal jsem a na konci loňského roku vydal knihu Astrologie pro samouky, která je vlastně kurzem výkladu horoskopu tak, aby byly jednotlivé vrstvy horoskopu vysvětleny pochopitelně, přístupně a s dostatkem příkladů na horoskopech známých osobností.

Z vašeho úhlu pohledu – co je na astrologii nejsložitější? (s čím se třeba vaši žáci potýkají, co jim dělá potíže)

Astrologie se v počátku studia jeví jako složitá, ale studenti postupně zjistí, že tomu tak není. Zjednodušeně lze využít systému klíčových slov pro jednotlivé stavební prvky horoskopu, které se poté vhodně kombinují. Postupně se tak každý učí samostatně odvodit významy jednotlivých konstelací a vybudovat si vlastní astrologické myšlení. Díky tomu jsou studenti schopní témata horoskopu správně pochopit. Tento přístup je využit i v knížce. Pokud se studenti naučí jednotlivá klíčová slova u základních prvků, jsou limitování pouze svojí schopností významy odvodit. Někomu se to daří méně, jinému více, ale při správném postupu je to pouze otázka zkušeností a praxe. Jedna věc je ovšem správně pochopit naladění dané konstelace či témat v horoskopu, druhá věc je umět je předat druhým dále. V dnešní společnosti nejsme příliš vedení k tomu, abychom formulovali svoje pocity a názory, takže někdy může vést od fáze pochopení k fázi přeformulování tohoto pochopení druhým delší cesta. Ale vše se dá při dostatečném cviku naučit a to platí o celé astrologii.

Pokud se člověk učí sám, kde může získat zkušenosti, jak si procvičit a ověřit znalosti?

Vždycky studenty vyzýváme, aby svoje nové znalosti ihned ověřovali v praxi. Stačí sestavit horoskopy členům rodiny, přátelům či kolegům. Porovnat teorii s horoskopy lidí, které dobře známe. Nejlepší tréning je přímé konfrontování výkladu konstelací s jejich majitelem. Když se v okolí studentů rozšíří, že se věnují astrologii, najde se hodně zájemců, kteří budou vděční za každou informaci. Ostych není na místě, neboť i málo informací může druhé obohatit a studenta ujistit, jak horoskop funguje. Další možností je studium horoskopů známých osobností. Na internetu lze vyhledat databáze s jejich daty a horoskopy. Je třeba být ovšem obezřetný, aby student nepodlehl představě o dané osobnosti vzniklé na základě informací z médií – takový obraz může být zavádějící.

Může být samouk stejně kvalitním astrologem, jako člověk, který absolvoval kurz?

Rozhodně ano. Pokud se chce kdokoliv věnovat astrologii na profesionální úrovni, rozhodující je zejména jeho ochota studovat a učit se, vynaložené úsilí i trpělivost. Dále je důležitá jeho empatie, intuice i vyjadřovací schopnosti. Kurzy navíc mohou být různých přístupů i kvality, a tak nemusí být vždy tou nejlepší možností. Faktem ovšem je, že poznání práce zkušeného astrologa může mnohá poznání urychlit a může zájemci jasněji ukázat cestu.